جزیره در کهکشان

 
تولدت مبارک !
نویسنده : میس شانزه لیزه - ساعت ٧:٠٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٢/٧
 

(جمیله شیخی) بزرگ ، یکی از هنرمندانیست که به نظر من تاثیر خودش را در همه ی کارهایی که بازی کرده ، درست و ماندگار،  به جا گذاشته ، ردی که جای پایش فقط به اندازه ی خودش و قواره ی ظرافت خودش است در لحظه حک کرده . اولین بار ، اولین تصویری که از جمیله ی شیخی نازنین دیدم و به خاطر سپردم باز هم در دوران طفولیت بود و من عاشق جعبه ی جادویی ، خوب خاطرم هست جمیله شیخی در سریال پاییز صحرا نقش یک مادر شوهر ظالم را ایفا میکرد و من همیشه ازش میترسیدم . شهلامیربختیار را هم خوب خاطرم مانده و جایی که جمشید مشایخی کلافه روی پله هایی مینشیند . . . همه چیز سریال برایم جذاب بود . مثلا جمیله شیخی لباس های عجیب و زیبایی به تن میکرد و سرش را با پوششی مثل حوله که زینت به آن وصل بود میپوشاند و این در حالی بود که در باقی سریال ها خانم ها جور دیگری نشان داده میشدند . جمیله شیخی را در تله تئاتر فیزکدان ها دیدم ، در تله تئاترهای زیادتری ...در مسافران بیضایی دوستش داشتم و در لیلای مهرجویی باز هم یاد پاییز صحرا افتادم . در کاغذ بی خط تقوایی نقشی متفات ایفا کرد و شاهکارهای دیگری را با بدن - بیان و صدایش - حسش- آمیختگی با نقش به یادگار گذاشت که از یاد نمیرود . تولدش به روایتی امشب و به روایت دیگری فردا شب است . من از طرف خودم و ساکنان جزیره ی خوش آب و هوا تولد خانم شیخی را تبریک گفته و دستش را میبوسیم . چون هنرمندان نمیمیرند . روی سنگ قبرش آب و گلاب میپاشیم و به یاد مسافران ، خوب میدانیم که هست .

متاسفانه امسال اخبار بد پی در پی طوری هجوم آوردند که دهان هاج و واج بسته نشده ی ما را همین طور باز نگاه داشتند . مثلا شنیدیم که خانم مهین شهابی عزیز- که اسمش من را پرتاب میکند به سریال آینه که زمانی برای خودش سریال مثلا خوبی بود ...مهین شهابی من را پرت میکند به فیلم  شاهکار( بی تا) ی هژیر داریوش . . .- بله و شنیدیم که در کماست  از قضا مهین شهابی و جمیله ی شیخی در فیلم  سینمایی پاییزان هر دو حضور داشتند . دوست ندارم  سوگ نامه بنویسم . هیچ وقت بلد نبودم درست مثل بچه ی آدم دعا بخوانم .

هیچ وقت آدم حسابی نبودم اما خوب میدانم که  خدایا طاقت بدرقه ی هنرمند دیگری به بهشت زهرا قطعه ی هنرمندان ...از خانه ی سینما --- از تالار وحدت را نداریم . خسته شدیم از بس همه ی گل ها،  اصیل ها پرپر شدند . . . شاید فرشته ی مرگ عطسه کرده و نفس هایش در هوا جذب ریه و خون هنرمندان میشود ! یا شاید هم مرگ این قدر اهمیت نداشته و قبلا هم همه همین طور میمردند . اما واقعا دوست دارم خانم شهابی خوب شود برگردد سر کارش مثل حمیده ی خیرآبادی که یک هو چانه انداخت مارا غافل گیر نکند . تنها چیزی که در دنیا برای همه به طور مساوی تقسیم شده مرگ است . . . گمان میکنم شانس بد جوری در دنیا بیخ ریش بعضی ها هست و از دست ما مثل صابون سر خورده رفته ... راهی که این هنرمندان طی کردند راهی نیست که باران کوثری فرزند رخشان بنی اعتماد طی کرد . . . راهی نبود که گلشیفته فراهانی طی کرد . . . راهی نبود که لیلا حاتمی طی کرد . . . راهی نبود که مهراوه شریفی نیا طی کرد . . . استعدادهای بزرگتر ی هم وجود دارند که چون فرصت ها ازشان گرفته میشود یا بهشان داده نمیشود در نطفه خفه شده اند و جایی گوشه کناری برای خود میپلاسند . . . من انتقادی به بازی مثلا باران یا لیلا ندارم اما راهی که او طی کرد راهی است که مثلا شبنم طلوعی بعد از ده سال بهش رسید . . . خودشیفتگی و من برترم را از نگاه همه شان میشود خواند . باران کوثری را دوست دارم اما از اینکه جلوی دوربین مثل یک دختربچه ی خام با پز فراوان گفت من الان سیمرغ و سمند دارم و با پاترول اومدم و توی جردن ماشین سواری میکنم خوشم نیامد . آرتیست بودن همین جاست که خودش را نشان میدهد که هست یا نه . مثلا لیلا خانم سر مصاحبه ی کیف انگلیسی در مجله ای اسمش یادم نیست مدام میگوید علی بگو من شب نمیخوابیدم علی بگو چقدر سر صحنه داد زدم علی بگو از زیر پتو نگات کردم وقتی تو از سر فیلمبرداری میومدی ...ما میریم صبحونه در کافه ی فلان و من برای درمان اعصابم با مادرم میرم به لندن و همه میگن خیلی شبیه نیکول کیدمن هستم . . . یا گلشیفته در یک سری مصاحبه ها اصلا تواضعی ندارد گویا مردم خاک بر سرند و وااسفاها گویان باید حسرت این ها را بخورند . شاید برای همین هم هست که مثلا خیلی هاشان فراموش میشوند مثل نیکی کریمی که هنرش زیر چشمان رنگینش بود و پوست صورتش و حالا انگار خیلی بلاتکلیف شده . . . تا از سینما دور میشوند بدو بدو تئاتر بازی میکنند مثلا تله تئاتر خرده جنایت های زناشویی به کارگردانی آییش !!! زمان پخشش اس.ام.اس پشت اس. ام . اس میامد که چه کار احمقانه ای و سر آخر من و آقای (ش) تلفنی با هم داشتیم تله تئاتر را میدیدم و به مکث های این دو از خنده میترکیدیم ! چرا ؟ بعد هم میروند و فیلم میسازند . اما آیا امثال جمیله شیخی ها این جفتک چهارگوش بازی ها را در آوردند ... با وجود نداشتن زیبایی صورت هم میشود ماندگار ماند آقایان تهیه کننده !

برای حسن ختام این را گوش کنید و یادتان بماند که عشق چیز خوشگل ملوسی است .


 
comment نظرات ()