جزیره در کهکشان

 
مثل سگ به خودت دروغ بگو !
نویسنده : میس شانزه لیزه - ساعت ۱۱:٥۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٥/۱۳
 

برای شروع  : حسم اینه .

آلبرتو موراویا ، تا الان ، برای من نوعی ، بهترین نویسنده ی ایتالیایی بعد از اوریانافالاچی است . سلیقه ی من شاید به علت عدم سفاد و عدم ژست انتلکتوئل وارانه ، ایتالو کالوینو ی معروف را نمیپسندد ، استفانو بننی را هم دوست دارم . منتها بیشتر فانتزی است ، اما آلبرتو موراویا در این مجموعه داستان (همه کاره و هیچ کاره ) با بدترین شیوه ی ترجمه و ویرایش ، بهترین مضمون ها را داشت و صد در صد اگر بخریدش پشیمان که نمیشوید هیچ،  به من و جزیره یه (خدا خیرش بده ) هم میگویید .  . کوتاه بگویم چون روی منبر نمیخواهم بروم . دیدگاه موراویو به شغل های سطح پایین ، قشر فرو دست ، تعریفش از چهره ، طنزش ، تم داستانهایش همه فوق العاده  بصری و بسیار جذاب بودند . به زودی همه ی داستان هایش را  قورت خواهم داد و ازش دزدی خواهم کرد . فیلم های (جذابیت جنسی)،(وسوسه)،(ماده گرگ)،(زن رودخانه )، (دو زن)،(ملال)،(دنباله رو )،(تحقیر)و . . . اقتباس هایی بوده اند که بنده تا به حال بخت دیدنشان را نداشته ام . باید داستان هایش را با هم بخوانم . فیلم هایش را با هم ببینم و کاش جایی بود که میشد میرفتیم در موردش حرف میزدیم و لذت میبردیم و درس میگرفتیم  بی اینکه کسی با ادای معلمی بیاید و چیزی یاد بدهد یاد گیری جمعی اثرش مثل اثر ناخودآگاه جمعی در ذهن میماند . . . و کاش میشد بعد از بحث و گفت و گو بهمان چایی و زیر سیگاری میدادند و . . .  باز رفتم توی خیال !

زنگ خطر !

** از اون جا که فضولی کردن در خون انسان است و تکنولوژی مثل بختک به جان و روان آدمی رسوخ کرده و مغز و معاشش را درل کرده ، دستگاه های شنود موبایل رسما خرید و فروش میشود و اصلا هم مشکلی نیست . به شما یک اس ام اس تبریک سال نو یا ... میدهند بعد بدون اینکه شما بفهمید، تصویرتان را میبینند ، سر و صدای اطراف، مکالمات شما را میشنودند و تازه لیست تلفن های دوستانتان را هم در میاورند . . . این دستگاه را که محبوب فضول ها ، بادی گاردها ، شوهر ها ، زن های شوهر خوشگل دار ، مردهای پول دار، قاتل ها میباشد راحت میشود خریداری کرد . . . یعنی حریم شخصی تعطیل . من تصمیم گرفتم در ماه مبارک رمضان سیم کارت و باتری موبایلم را در بیاورم و روزه ی موبایل بگیرم . برای اطلاعات بیشتر کافی است این جا را فشارکی بدهید . **بیاییم با همان صندوق پستی به هم عشق بورزیم و از تلفن عمومی سکه ای به هم زنگ بزنیم . . . من حالم از تکنولوژیی که موجب عدم آسایش میشود به هم خورده و در همین جا فحش های خارمادر دارم را نثار سرتا پای سازنده ی این دستگاه شوم میکنم و امیدوارم با یزید و الباقی در ته جهنم بسوزند و استخوان هایشان سیاه شود و چشم هاشان از کاسه درآِد و زبانشان ذوب شود و دستهایشان مثل فیلم اره ، هر انگشت به یک طرف اره اره پراکنده شود . **( در هنگام صحبت های خصوصی و نوازش های خصوصی موبایل را  توی جعبه ی  آهنی گذاشته و زیر خاک باغچه دفن کنید ! )

این فریم جزو ، فریم هایی بود که در فیلم سینما پارادیزو ، آلفردو به دستور کشیش از فیلم درش آورد و در سکانس نهایی سینما پارادیزو ، جایی که (سالواتوره) یا توتو تک و تنها مینشیند تا میراثش را ببیند ، بر پرده ی سینما نقش میبندد . (به گمان من دو فریم از لیلی و مجنون سپنتا هم توش بود ! )

خب ، بالاخره من هم میخوام خودم رو بکشم کنار ... میخوام زندگی کنم . . . میخوام بعضی جاها که گفتم نه بگم آره و بله هامو نه کنم که نگمه نشم با یه بشکه عسل هم  نشه منو خورد . عشق ، برای من مهمه ،‌در کتاب (عشق در زمان وبا) ی مارکز ، مارکز بزرگ ، پدر فلورنتینو آریثا گفته بود : "‌ناراحتم که چرا به خاطر عشق نمردم از مرض مردم " که البته نقل قول میشود . من دوست ندارم به خاطر عشق بمیرم . من دوست دارم با عشق بمیرم . میخوام همه چیز رو رها کنم . ببین دیگه چی میشه . . . از هیچی نمیترسم . بازم ریسک میکنم . خیابون ها مال منه ، کوه توچال هم صاحاب نداره صاحابش ماییم . . . کوچه ها  هم به نام من ثبت شده ، من چرا ازشون لذت نبرم . من چرا نرم در ایستگاه متروی دم تئاتر شهر نشاشم . اون جا مال منه . ببینید اون بالا اون ماه مال من و توئه ، سندش به نام من و توئه . ..  ابرها مال ماست ...فوتش کن بره کنار . . . اون خدای بزرگ فقط مال من و توئه بذار بره  جلو ، تقلا نکن . به خودت دروغ بگو . . . خوب دروغ بگو . . .مثل سگ به خودت دروغ بگو . بچه ها بیاین امتحان کنیم فقط یک هفته هرکس بهمون زنگ زد پرسید :

-سلام ، چطوری ؟

بگیم : - تووووووپ !

مثل سگ دروغ بگیم . من میخوام خلائ بشم . نیست بشم . دست هیشکی بهم نرسه . در دسترس نباشم . . . جام خالی باشه . خیلی زورکی جامو پر کردم . مثل ساختن این جزیره . ببین چطوری به خودم سیلی میزنم . میسازم و ویران میکنم.

 

 


 
comment نظرات ()