جزیره در کهکشان

 
آلن دلون
نویسنده : میس شانزه لیزه - ساعت ۱۱:٤٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/۸/۱٦
 

آمبیانس : ( این ) آهنگیه که سالها پیش باهاش کلی واسه خودم عشق و عاشقی کردم و میدونم همه دوستش دارن . میدونم کمتر دختریه که بگه خواننده اش یکی از جذاب ترین خواننده های اون ور مرزی ما نیست ، بی حاشیه و با چشم و ابرویی بی نظیر و صدایی خاص . نمیدونم چرا اما حسم گفت اینو توی جزیره بگذارم . پی گوشش کنیم . حتما .

 

(آلن دلون ) عزیز تولدت مبارک .

Joyeux anniversaire

17 آبان یا 8 نوامبر تولد آلن دلون ، بازیگری است که به جرات و به ضرس قاطع میگم ، آلن دلون بازیگریه که تا به امروز ، شبیهش رو نداشتیم .کلاها . هرچقدر فکر میکنم میبینم این پیرمرد که الان دقیقا جای پدربزرگ خودمه بسیار زیبا و هنوز بسیار جذابه . جذابیتی که در اوست از جنس شکوه مارلون براندویی نیست ،چون به قدری چشمگیر است که حرفه ی او و بازی و نقش اورا در تمام فیلم ها از دست مخاطب میگیرد و تبدیل  به فضولی و چیزی میکند که خدادادی فاصله گذاری برشتی ایجاد میکند . این طور که تو میگویی : "  این همه زیبایی ، برازندگی در یک چهره چه جوری جمعه ! " چیزی که در دنیای مردهای ستاره تکرار نشد . چیزی که در جود لو ، خاویر باردم ، دیکاپریو ، جانی دپ، گلزار، پارسا پیروزفرو... نیست . شاید درصد کمی از این (چیز) را کیلینت ایستوود داشته باشد که با پیری اش از بین رفته . اما آلن دلون همچنان جذاب است . این تنها در چهره ی او خلاصه نمیشود . بازی او همیشه منحصر به فرد بوده . خودش همیشه گفته کاش هیچ وقت این قدر چشمگیر نمیبود تا بازی اش دیده نشود و راست میگفت (بلا) راست میگفت . یادم هست چند سال پیش از اینترنت مصاحبه های زمان 40 سالگی اش را که اوج زیبایی و محبوبیتش بود را دیدم . ژست نشستن ، ژست حرف زدن، نگاه کردن و مکث و سکوت هایش را دوست داشتم . کمتر میخندید . سیگار میکشید و خیلی مغرورانه حرف میزد فرض کن توروخدا وسط مصاحبه سیگارشو درآورد و روشن کرد !آلن دلون مجازه و  حق هم داره . آلن دلون همیشه در طول زندگی ما مثال نوادگان یوزارسیف را داشت(واقعا همچین آدمی نمیتونه از نوه های یوزارسیف باشه ؟) که همیشه او را مثال میزدیم . (...یارو فکر کرده آلن دلونه ! ) همان طور که در سایتش دیدید او با کارگردان هایی چون ویسکونتی ، گودار ،آنتونیونی کار کرده است . من دسته ی سیسیلی ها رو همیشه دوست داشتم . سامورایی فوق العاده ترین بازی آلن دلون بود .  کسوف را دوست داشتم . برادران روکو ...آخی چه کوچولو بود این آلن 76 ساله ی ما ! با برف و پارو در فیلم سیاه و سفید، قاب را و همه ی نماها را و همه ی سرمای زمستان را با نگاهش از زیر سیاه و سفیدی فیلم آب میکرد .  یکی از نگاه های شاهکارش را در اسلحه ی بزرگ که شاهد انفجار همسرش و فرزندش است را دوست دارم . این یکی اش هست . به نظرم بی نظیر . فقط مخصوص آلن دلون .  به تازگی فیلم پروفسور به دستم رسیده . عشق بین معلم و شاگرد . آلن دلون پروفسور است . هنوز ندیدمش . دست این (م.ز) است . (م.ز.) زودی ببینش بده دیگه ! خب درسته که آلن مثل مارلون عضلانی نیست اما آرتیسته . منظورم اینه که بازی و حرفه اش رو میشناسه .  من این رو دوست دارم . توی ایران دوبله ی صدای آلن رو خسرو خسروشاهی  (اکثرا) انجام داده شده ، که واقعا این صدا به اون صورت نشسته ، همون طور که وقتی آلن دلون به ایران میاد و فیلم دوبله شده رو میبینه اظهار میکنه کاش همه جای دنیا صداش رو با صدای خسروشاهی دوبله میکردند (میگم اصلا آرتیسته ناکس).

Vous êtes unique به خدا . در واقع آلن دلون به خودی خود دچار شکوه و درخششی است که لازم به تبلیغات گلزاری و رادانی ندارد چون در وجودش استعدادی نهفته است که خود به خود اون رو بالا اورده و به این جا رسونده . چهره هایی مثل سوفیا لورن ، مرلین مونرو ، الیزابت تیلور و ... یا همین هدیه تهرانی ها ، النازشاکردوست ها، گلشیفته ها ، نیکی کریمی ها، پارساپیروزفرها ، گلزارها برای ستاره شدن 100 جور کله معلق بازی در میاورند بدبخت ها چون خمیرمایه ی آرتیست بودن رو ندارند . به هر حال این جانب ، میس شانزه لیزه از این جا تولد آلن دلون عزیز رو تبریک میگم و امیدوارم یه روز همه ی فیلم هاش رو ببینم چون کمترش رو دیدم و بیشترش رو نه . خب در این حسن ختام باید بگم هفته و روزهای تئاتر دیدن آغازیدن گرفته . حتما به دیدن چند تئاتر و فیلم باید بروم و بعد از دیدن مثل همیشه نظریاتم رو خواهم نوشت . بارخدایا از بار ترافیک بکاه ، سردرد ما را نیز و سلامتی بر همه ی ما ده تا کار کنیم و از پس پولهایی که باید بیشتر و تر تر تر به بنزین و اتوبوس بدهیم بربیاییم . آمین .

در ادامه ی مطلب آلن دلون را میبینید که منتظر میس شانزه لیزه ایستاده قلب 
comment نظرات ()