جزیره در کهکشان

 
سرزمین گوجه های سبز
نویسنده : میس شانزه لیزه - ساعت ۱:٠٧ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٩/٢٥
 

پرواز را به خاطر بسپار

یا

the painted bird

اثر  یرزی کازینسکی

ترجمه ساناز صحتی

دلیل اینکه آمدم و خواستم دوباره از کتاب ( پرواز را به خاطر بسپار ) بنویسم ، در واقع پشت جلد کتاب تازه ای بود که خریده بودم .  یادم آمد که قبلا در مورد این کتاب نوشته بودم . اما از آن جا که تاثیر فوق العاده ای در من گذاشته ، خواستم دوباره ذکر خیری از جناب یرژی کازینسکی بشود و من هم باز قربان صدقه ی کتابش بروم چه اشکالی دارد ؟! این عکس بالا را خوب نگاه کنید . چه میبینید ؟ من مرد لاغر اندامی را میبینم که ظاهرش این طور نشان میدهد که او پیر تر از سنش است . دستهایش ، دستهایی با ترکیب استخوان بندی زیبا ، با انگشتانی کشیده ، انگشتان دست مردی که بی شباهت به پیانیست چیره دست هم نیست ، انگشتانی که با آن ها ورق زده ، مداد تراشیده ، درد کشیده و ترس و دلهره را در آغوش کشیده اند . رمان این مرد بزرگ ، حکایت پسربچه ای است که قربانی جنگ میشود و دست سرنوشت با او بازی های عجیب و غریبی انجام میدهد که از وی در ١٢ سالگی مردی ۴٠ ساله میسازد . بخشی از زندگی این کودک از کودکی خود کازینسکی بعاریت گرفته شده و به راستی که فقط زجر شخصی و تجربه شده است که یک نویسنده را به خالق آثار بزرگ تبدیل میکند . در مقدمه آمده است :

" خواننده  خواهد دید قسمت عظیمی از ظلمی که بر شخصیت اصلی داستان میرود از نازی ها نیست ، بلکه از طرف مردمی جاهل و عقب مانده است که خود اسیر نازی ها هستند . "

این اثر به رغم غمبار بودنش سخت زیباست . سراسر شکنجه هایی است که بر پسر بچه ای بی دفاع میرود . در این میان داستان پرندگان و مرد پرنده باز از همه جذاب تر است شاید برای همین هم نام اصلی کتاب پرنده ی رنگ شده است ، و در انتهای داستان پسر بچه که حالا بزرگ شده صاحب دیدگاه میشود و ماجرایی را خیلی ظریفانه به همان پرنده ی رنگ شده تشبیه میکند . پسر بچه خودش را مثل پرنده ی رنگ شده میداند که به طرف همنوعش میرود اما از طرف همان ها دریده میشود . این کتاب که چهار ملیون نسخه فروش رفته هیچ دست کمی از رمان های آمریکای لاتین و یا ادبیات روسیه یا فرانسه ندارد . شدیدا توصیه میکنم هم بخوانید ، هم هدیه بدهید ، هم توصیه اش کنید .

و اما کتاب تازه ای که مشغول خواندنش هستم :

سرزمین گوجه های سبز

اثر  هرتا مولر

برنده ی نوبل ادبیات 2009

پشت جلد : " این کتاب ، سرگذشت گروهی دانشجوست که هر یک در اوج رژیم  خفقان آور نیکلای چائوشسکو ، ولایت فلاکت زده ی خویش را به امید زندگی و آینده ای بهتر ترک میگویند و به شهر می آیند ، اما آمال و آرزوهای حال و آینده شان در شهری بر باد میرود که مصیبت بارتر از ولایتشان ، تخت سیطره ی دیکتاتوری خون آشام به خود میپیچد .

http://www.donya-e-eqtesad.com/Default_view.asp?@=103866


 
comment نظرات ()