شبانه روز در سینماها وقت ما ....

یادداشتی که منتشر نشد .

پاسخ به کارگردان فیلم آقا یوسف

 

هر چند مصاحبه‌ی آقای علی رفیعی سرشار از عصبیت، پریشان گویی، تناقض،  تحریف، و نیز نشانگر سماجت ایشان برای توجیه عملی غیر حرفه ای بود اما این حسن را داشت که  خواسته یا ناخواسته به این واقعیت اعتراف کرده بودند که داستان نمایش‌نامه "شب" را از این جانب شنیده اند، هر چند که فیلم نامه را بر اساس زاویه‌ی دید خود نوشته‌اند! سخنی که تا پیش از این در هیچ یک از مصاحبه‌ها و نشست‌های نقد و بررسی فیلم " آقا یوسف"از زبان کارگردان محترم شنیده نشده بود وبا گفته‌های قبلی ایشان درباره‌ی چگونگی شکل گیری کاراکتر اصلی فیلم‌نامه‌ )الهام گرفتن از شخصیتی واقعی( تفاوتی فاحش داشت.

از انکار دفعات ملاقات‌ من با ایشان و ادعاهای بی اساس در باره‌ی تماس‌های تلفنی مکرر با این‌جانب، شتابان آمدنشان به سوی من در خیابان و داستان‌های خود‌ساخته‌ای از این دست  که بگذریم آقای رفیعی در مصاحبه‌شان خواهان ارائه مدرکی شده‌اند که نشان دهد  نمایش‌نامه‌ی"شب" قبل از نگارش فیلم نامه‌ی ایشان نوشته شده است و تلویحا کشف این حقیقت را معیاری برای تشخیص اصالت فیلم نامه خود دانسته‌اند. در این باره باید بگویم خوشبختانه  اسناد و مدارکی  که نشان دهد  نمایشنامه‌ی"شب"  در سال 83، یعنی  پنج سال پیش از نگارش فیلم نامه‌ی "آقا یوسف" نوشته شده موجود است که بخشی از این اسناد از جمله گواهی شورای نظارت و ارزشیابی اداره کل هنرهای نمایشی در اختیار شورای داوری خانه سینما و خانه تئاتر قرار گرفته است. همچنین گفته‌اند که اگر اشتیاقی به ساختن فیلمی بر اساس نمایش‌نامه‌ی "شب"  داشته‌اند چرا نسخه‌ای از آن را در اختیارشان قرار نداده ام و پا پس کشیده‌ام؟! نخست آن که علاقه ایشان به هیچ روی شرط لازم برای آن که من نمایش‌‌نامه‌ام را در اختیارشان قرار دهم نیست و چنین استدلالی ناشی از تفرعن است.  دوم آن که این جانب دلایل‌ نپذیرفتن درخواست ایشان را در مصاحبه‌ام به صراحت گفته‌ام و باز به طور خلاصه تکرار می‌کنم که پذیرش پیشنهادات آقای رفیعی برای ایجاد تغییراتی در داستان نمایش‌نامه‌ی"شب" باعث می‌شد تا موقعیت پارادوکسیکال اثر دچار فروپاشی شده و به سانتی‌مانتالی سبک تنزل پیدا کند. چنان که در فیلم "آقا یوسف" اعمال همان پیشنهادات باعث ضعف منطق داستانی اثر و نیز کاهش جاذبه‌های دراماتیک آن شده است.

 در خصوص شخصیت زن خدمتکار و این که شغل او با آن چه که من در گذشته به ایشان گفته‌ام تفاوت دارد، کذب محض است و نسخه های که از سال 83 و زمان تمرین این نمایشنامه وجود دارد و نیز شهادت بازیگرانی که در تمرین‌های این نمایش حضور داشته‌اند می تواند نشان دهد که هیچ استحاله ای در این شخصیت نمایشی صورت نگرفته است. ضمنا ادعای آقای رفیعی درباره‌ی موقعیت اصلی نمایش‌نامه که کلیت داستان فیلم نامه‌ی "آقا یوسف" بر پایه‌ی آن بنا شده کاملا نادرست است. زیرا بر خلاف گفته‌ی  ایشان در نمایش‌نامه‌ی"شب" زن خدمتکار با یافتن گوشی موبایل دخترش پی به هویت مرد بازجو (از زاویه‌ی دید آقای دکتر بخوانید شکنجه‌گر) نمی‌برد بلکه متوجه رابطه‌ی عاطفی دخترش با پسر صاحب‌خانه می‌شود. یعنی با اندک دست کاری شبیه به آن چه که در فیلم "آقا یوسف" اتفاق می‌افتد.

بدیهی است که چنین تحریف‌هایی از سوی کارگردان محترم صرفا با هدف سرپوش گذاشتن بر برداشتی ناموجه از نمایشنامه‌ای است که تنها دلیل مهجور ماندن آن سرباز زدن نویسنده‌اش از پذیرش دستور العمل‌های ممیزی است.  شگفتا که ایشان در توجیه عمل غیر‌اخلاقی خود تا آنجا پیش می روند که در ابطال نقیض مطلوب خود منطق از کف می‌دهند و نپذیرفتن الزامات ممیزی را از سوی نویسنده مستمسکی برای کسب نان قلمداد می‌کنند!

 با این همه در پاسخ به توصیه‌های فاضلانه‌ی آقای رفیعی در باب پرهیز از سر دادن فریادهای به ظاهر مظلومانه و سخن راندن از محاق ممیزی، فقط ایشان را به دانش وسیع و بی بدیل تئاتری‌شان ارجاع می‌دهم تا شاید به یاد آورند که چرا نمایش‌نامه نویس نمی‌تواند نسبت به مسئله‌ی ممیزی و مصادره و تحریف اثرش بی‌‌اعتنا باشد و چرا مخدوش کردن هویت و ماهیت آثار ادبی تحت هر عنوان از جمله اقتباس غیر مجاز، نه فقط تضییع حقوق مولف است بلکه موجب ناامن شدن فضای حرفه‌ای برای تولید اندیشه و در نتیجه باعث ایجاد خلل و بازدارندگی در افزایش آگاهی‌های عمومی می شود.

ضمنا لازم است به ایشان خاطر نشان شوم که در فرهنگ ادبیات نمایشی عبارت اقتباس و شیوه‌های مختلف آن از ارزش و منزلت خاصی بر خوردارند که استفاده از آنها در شناسنامه آثار اقتباسی نه فقط  باعث فرودستی و بی‌اعتباری این گونه از ادبیات نمی‌شوند  بلکه نشانگر سلامت نفس، صداقت و درک نویسندگان این آثار از ضرورت احترام  به هویت ادبی و یافته های فکری و  به رسمیت شناختن مالکیت معنوی دیگران است.

اما نتیجه‌ی این اعتراض هر چه باشد برایم تلخ و تاسف‌بار است! این تاسف نه برای تعرض به حقوق قانونی خود و یا رعایت نکردن اخلاق حرفه ای از سوی کسی است که همواره هنر و هنرمندی‌اش را ارج نهاده ام.  بلکه به دلیل اهانت به همه‌ی آثار دهان ‌بندخورده‌ای است که در سکوت و خاموشی انتظار می‌کشند  تا روزی راوی صادق روزگاری خود باشند. حقیقتی پنهان و ناپیدا که اگر آن را نیز به یغما برند،  انگارهر‌گز زندگی نکرده ایم.

 

محمد امیر یاراحمدی

24/5/90


/ 12 نظر / 7 بازدید
نمایش نظرات قبلی
صابر

خوشحالم که توی این چند وقته وقتم رو پای همچین فیلمایی هدر ندادم،البته یکیش از زیر دستم در رفت و اون قصه پریا بود،راستش رو بخوای ازش خوشم نیومد،ولی از مصطفی زمانی تا این لحظه خوشم میاد چون هنوز خودشه. مرسی :)

الی

سلام. عجب. منم سر در نیاورده بودم. که قضیه ی کلی از چه قراره. خوب شد که مفصل گفتی. خوب کاری مردی. باید دست یه عده آدی که توی این مملکت فقط داد هنر می زنن رو بشه. یا حتی بعضی از بازیگرا که صرف چهار تا خنده ی مسخره و یه جمله ی عاشقتم تکراری که تو کل فیلماشون دارن اونهمه دستمزد توی سینمای بی روح ما می گیرن. مرسی.

نسعلیق پسمیستی

من هی میخوانم دزدی است ..هی میخوانم نیست ...بعد میگویم تو بچه ای فیلمت را ببین چی کا به این ها داری.. شبانه روز...چقدر اذیت شدم روز ِ اکران ِ فجرش در مشهد من کنکوری بودم خانواده اجازه ی رفتن ندادند... ولی بعد که آمدند دوست نداشتند ..جالب بود...بعد 2 سال که این روزها در تلویزیون تبلیغ میکند مادر میگوید: این به ظاهر فیلم ِ خوبیه بریم...یاد آوری میکنیم این همان است که وقتی آمدید بدتان آمده بود( جهت شاد شدن دلتان گفتیم بخندید) روانی! آآآآآآآآآآآآ یک آن به اسیری اشتباه گرفتم .... خوب این ها در سن من بود/// خیل خووووووب فعلا

نسعلیق پسمیستی

آهاااا آمبیانس... خوب جن ِ پینه دوز؟ من جن ِ پینه دوزم ..خوشا به حال و روزم ...ما این را فقط شنیدیم دیگر...!گفتیم بگوییمممم

زینب

سلام میس.راستش شبانه روزو هنوز ندیدم:( اما بد جوری فاتحه ی فیلم ُ خوندی.راستش دارم کم کم دارم یاد می گیرم چطوری فیلم ببینم!!راستی فیسبوکتُ چک می کنی؟؟؟

شایسته

میس جان . من آقایوسفو ندیدم خواهرم که دید حالش به هم خورد حوصله ش سر رفته بود اما شبانه روز رو دیدم با نظرت موافقم .درمورد نامهی که گذاشتی باید بگم تو قبلا هم به این چیزها اشاره کردی من نمیدونم یعنی این کشور ما این قدر بی در و پیکر شده .نفهمیدم راستی امبیانس رو کی دزدیه ؟وای چه هنرمندای دزدی داریم .

پسرخونده

سلام مرسي بابت آمبيانس !! واقعا زيبا بود كاش تصويري بود !! رقصش واقعا ديونه كنندست !! كم پيدايي ؟!!

سیا

خب منم می خواستم همینو بگم دیگه : آدم با هویت نا معلوم نیاز به شجاعت به خرج دادن نداره

آق م

ميس جانا سلام... درسته كامنت نميديم ولي نوشته هاتو مي خونم ... ممنون كه انقد عاصي هستي... آدماي خنثي خسته م كردن... هفته ديگه دفاع دارم، انقد دشواري دارم الان... دعوتت كنم بيا!!!

الی

bi parva minevisi miss , va in khone taze o roshan...