2046

نگاهی به فیلم ۲۰۴۶ ساخته وونگ کاروای

ارسال شده در تیر ۲۸, ۱۳۸۹ توسط admin

بعد از نمایش موفقیت آمیز این درام رمانتیک علمی- تخیلی در جشنواره بین المللی فیلم کن، نوبت منتقدین و تماشاگران داخلی بود که از این فیلم استقبال کنند. «۲۰۴۶» چند هفته قبل در آمریکا و اروپا به روی پرده رفت. البته هیچ کس پیش بینی یک فروش فوق العاده برای این فیلم نمی کرد، اما با این وجود فیلم به صورت یکی از محصولات موفق آسیایی درآمد که در اروپا و آمریکا به روی پرده رفته است.

گروه زیادی از بازیگران سرشناس سینمای چین و هنگ کنگ در نقش های اصلی این فیلم بازی کرده اند. بازیگرانی مثل: تونی لیونگ، گونگ لی، تاکیو یاکیمورا، فای دونگ، ژانگ زی یی، چن چنگ و مگی چیونگ. فیلم که حال و هوایی مثل «سولاریس» آندره تارکوفسکی دارد، همچون کارهای این فیلمساز روسی تلفیقی از رنگی و سیاه و سفید است. کشورهای فرانسه و آلمان هم در تولید این محصول چینی و هنگ کنگی سرمایه گذاری کرده اند.

قصه فیلم درباره یک نویسنده است. تصور او بر این است که آنچه می نویسد درباره آینده است. اما واقعیت امر این است که نوشته های او همه درباره گذشته ها هستند. در کتابی که او می نویسد، یک قطار اسرارآمیز هر چند وقت یک بار به «۲۰۴۶» سفر می کند. این محل رویایی یک ناکجا آباد است. تمام کسانی که به این محل می روند یک قصد و نیت مشترک و یکسان دارند. همه این آدمها می خواهند خاطرات گذشته و از دست رفته خود را درباره این محل – و به شکلی زنده، طبیعی و جاندار- ببینند. گفته شده که در «۲۰۴۶» هیچ چیزی هیچ وقت تغییر نکرده و نخواهد کرد. با این حال هیچ کس نسبت به صداقت و راستی این گفته اطمینان ندارد، زیرا هیچ یک از کسانی که به این محل سفر کرده اند، دیگر برنگشته اند. اما یک اتفاق عجیب می افتد. یکی از مسافران «۲۰۴۶» موفق به بازگشت می شود. او در آنجا بود و خودش تصمیم گرفت که برگردد. این انتخاب و خواست خود او بود. او می خواست تغییر کند.

در اصل قرار بود که فیلمنامه فیلم چیز دیگری باشد. هدف اولیه وونگ کاروای این بود که قصه یک مشت زن باج گیر را در بانکوک تعریف کند. نقش این مرد زورگو را قرار بود تاکویا کیمورا بازی کند. ماجراهای فیلم هم در هتلی به نام «۲۰۴۶» اتفاق می افتاد. تولید فیلم «۲۰۴۶» چندین سال طول کشید. بسیاری از صحنه های آن دوباره فیلمبرداری شد. این اثر پر رمز و راز یکی از محصولات پرخرج سینمای هنگ کنگ است. با وجود آنکه ساخت فیلم طولانی شد، اما نتیجه کار یک شاهکار تماشایی، زیبا و شگفت انگیز است که استحقاق چنین انتظاری را داشت. کاراکتر تونی لیونگ از فیلم قبلی فیلمساز «درحال و هوای عشق» در اینجا گسترش یافته و تبدیل به نویسنده ای شد که در دهه شصت زندگی می کند. او بعد از آنکه یک دوست قدیمی را در اتاق هتل خود ملاقات می کند، چند روز بعد به آن اتاق برمی گردد و متوجه می شود که این دوست ناپدید شده است. او به ۲۰۴۶ سفر می کند تا مجموعه ای از برخوردهای مختلف را تجربه کند.

«۲۰۴۶» در زمان سفر کرده و به طور مداوم به زمان حال و گذشته برمی گردد. این پس و پیش شدن زمان هیچ قانون مشخصی ندارد، اما تماشاچی خیلی سریع متوجه این تغییر زمانی می شود. بازی گونگ لی در فیلم خیلی کوتاه و در یک فلاش بک است. نام او در قصه فیلم همان نامی است که کاراکتر گلی چیونگ در فیلم «درحال و هوای عشق» داشت. از یک نقطه نظر می توان گفت «۲۰۴۶» تلفیقی از تمام کارهایی است که وونگ کاروای قبل از این در ساخته های قبلی اش انجام داده و حالا در این فیلم آنها را تکمیل کرده است. نقطه قوت کار او دقت در جزئیات مختلف قصه و صحنه است و همین مسئله است که فیلم را تبدیل به اثری گیرا و دیدنی کرده است. در آغاز فیلم کاراکتر تونی لیونگ یک آدم از دست رفته به نظر می رسد، اما با پیشرفت قصه و حضورش در ۲۰۴۶ تماشاچی متوجه اشتباه خود می شود و در نتیجه گیری نهایی متوجه می شود که او بیشتر یک روح سرگردان است که چیزی مهم را از دست داده و حقیقتاً نمی تواند با آدم های محیط پیرامون خود ارتباط درستی برقرار کند.

«۲۰۴۶» در شرایطی تولید شد که بیماری سارس قاره آسیا را دربرگرفته بود و همین موضوع تولید فیلم را با مشکلات زیادی روبه رو کرد. سازندگان فیلم نسخه ای از آن را که هنوز تدوین نهایی نشده و فاقد موسیقی بود، به جشنواره بین المللی کن رساندند تا بتواند در دور رقابت های بخش مسابقه برای دریافت نخل طلایی رقابت کند. وونگ کاروای اولین بار فیلم خود را به صورت کامل همراه تماشاگران این جشنواره دید. وی بعد از جشنواره تغییراتی در فیلم ایجاد کرد. فیلم که سه ساعت قبل از زمان نمایش عمومی در جشنواره به کن رسید، صدای برخی از منتقدان را درآورد. آنها به این شیوه پذیرش فیلم از سوی مسئولین جشنواره اعتراض کردند. این اولین بار در تاریخ جشنواره کن بود که فیلمی را به این شکل برای نمایش در بخش مسابقه قبول می کرد و حتی یک فیلم را با تأخیر به نمایش می گذاشت.

نوشته: تددمونز – ترجمه: کیکاووس زیاری

روزنامه همشهری

/ 38 نظر / 9 بازدید
نمایش نظرات قبلی
نستعلیق پسمیستی

اهـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــه

نستعلیق پسمیستی

سایت و نت از جایگاه خوابگاه بسی دور است و ...سایت رفتنم میشه اینکه خودمو هی قائم کنم پشت سیستم ها و این ها تا اراذل و اوباش من را نپایند و صفحات وبلاگمو این ها را نبینند و کلا فضول زیاده است و حالم از سایت رفتن بهم میخوره...تو اون خراب شده... ... بگذریم... دساتانمو نوشتم...واسه جشنواره نفس اهدا عضو...و مسابقه داستان کوتاه کنام... برای میلتون میفرستمش... زمانی وقت داشتید دوس دارم بخونیدش...همچون شکلک خنده ریسه برید از نوشته ام... تو همه هنر ها عکاسی برام راحت تره...! دیگه خووووووووووووووووووووووووووووو مسخره نکنیداااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااا کار اولمان است... دوستون دارم...فعلا ... بوسه...!

آقاي رفيعي !

اول:عيدت مبارك - دوم : اول تريلر فيلم را ديدم - سوم : دومين كاري كه كردم دانلود موسقي اش بود - چهارم : اولين فرصت حتما فيلمشو مي بينم - پنجم : تبليغات سينما و تئاتر را بي خيال! يه كاري نكن كه برم سينما اخراجي ها 3 را هم ببينم !!! آخه اينجا يه سينما بيشتر نداره و اكرانش هم مدتهاست همينه و ظاهرا حالا حالا هم همين خواهد بود - ششم : فيلترم كه فيلترم ! يه سر بزن هفت سينمو ببين بابا ... و هفتم : گل

آقاي رفيعي !

گفتم : اونجوري كه تبليغ سينما مي كني ما ترغيب مي شويم برويم سينما و چون اينجا يه سينما بيشتر نيس كه فيلم روي پرده اش هم اخراجي ها ، بهترين و پرمخاطب ترين فيلم سينماي ايران است (به تعبير صدا و سيما) !‌ مجبوريم بريم ببينيمش ! به خدا . يه آهنگ جديد روسي هم گذاشتم ، برو گوشش كن

سارا

خیلی خوب بود مرسی

سارا

خیلی خوب بود مرسی

امیرهوشنگ فیروزابادی

تنها خاطرات همراه با اشک و درد به یاد خواهند ماند... شرمنده نمیخواستم نظر بدم و خاطرات گذشته دور رو زنده کنم( 7 فروردین 90 )ولی تو اینترنت داشتم دنبال یه چیزی میگشتم که این نوشته رو پیدا کردم. ولی الانی که نزدیک 2 سال و 8 ماه از اون موقع گذشته تبریک بهت میگم قلمت خیلی پیشرفت کرده. خلاصه که بد داستانی این خاطرات گذشته ما...

امیرهوشنگ فیروزابادی

راستی هنوزم نفهمیدم چرا از یه زمانی به بعد نظرات مخاطب های نوشته هات دیگه برات مهم نبود....