کشفم کن !

قبل از خوندن این پست بر شما واجب است حتما این را گوش کنید . این موسیقی  را که بر مبنای یک موسیقی فولکلور روسی ساخته اند همان چیزهایی است که حداقل در دل من یکی است . . . در کودکی ، در خیلی خیلی کودکی ، این آهنگ را با پیانو میزدم و هیچ وقت تا به امروز نمیدانستم رگ و ریشه اش به روس ها میرسد . معنی و مفهوم این ترانه را به انگلیسی- ایتالیایی- فرانسه و فارسی در این جا میتوانید بخوانید .

* * * *

دلم واسه خودم تنگ شده ، ماسک رو میسازم و میرم جلوی آینه ، پرت میشم به دوره ی دانشگاه . انگار خیلی ساله که گذشته ! شاید قرن هاست که گذشته ، شاید اصلا همه اش یک خواب بوده ، همون روزها که با ماسک ، توی پلاتو ، متن به دست ، نقالی اجرا میکردیم و طپق میزدیم و ماسک رو برمیداشتیم و میزدیم زیر خنده ، روزهایی که توی بانک تجارت رو به روی دانشگاه منتظر میشدم تا گاریچی بیاد دنبالم و من رو با خودش به کلبه خرابه ش ببره ،  روزهایی که سوار رنگین کمون میشدم و خوب سرسره سواری میکردم و فکر میکردم فواره همیشه جهتش رو به بالاست ، فرودی نداره ! حالا انگار دارم میبینم که همه چیز در فروده که اوج میگیره ، چون اون جاست که ذهن کامل میشه ، وقتی گزیده گویه های (درجستجوی زمان از دست رفته ) پروست رو میخونم ....میبینم که عشق همیشه ، در هر زمان ، در هر مکان ، تعریفی نداشته ، خیلی خودش رو نقض کرده ، مثلا در گزیده گویه های رولان بارت ، کتاب (سخن عاشق )، در عشق - رقص زندگی اشو ، در عشق خیام و مولانا و حافظ همه جا پوچ و سخته . سخت از بس که زیباست . مثل تراژدی . حالا این منم که باید بدونم تراژدی میخوام زندگی کنم یا کمدی یا ملودرام و خوبیش به اینه که همه فن حریفم و توی هر کدوم بیفتم از اون ور بوم میفتم ! ماسک رو از روی صورتم بر میدارم و ترانه بالا رو گوش میدم . . . یک بار که پی الواطی با آقای شاعر بودیم . . . دستمان را گرفت و روی شانه اش گذاشت و گفت بیا برغسیم -بلدم دیکته ش رو هاااا - گفتم :" حال و حوصله ندارم خلی ها ااااا من دارم چی میگم تو چی میگی ؟" بعد پیچوندتم و گفت :" نگاه این همه آدم ! " در همون پیچ بود که انگار پیچ خوردم به کودکی ، به خیلی کودکی که فکر میکردم آدم های خیالی دوره ام کرده اند -زمان هایی که توی آینه نمیدیدمشون - و با هم برای مخاطبان و مهمان های نامرئی اجرایی کردیم مبسوط و اشک من در چاله ی خنده ی صورتم میرفت و مثل مرداب میشد . به قول ترانه ی بالا :( روزگار خوب آن روزها بود ....) و من پی چیزی که به شیوه ی ایام ماضی توی تابوت زیر خاک دفن شده میگشتم و اشک میریختم در حالی که توامان از پیچ و خم خودم و آقای شاعر کیفور میشدم . یاد تاریخ های مهم زندگی ! میگن توی ذهن خانوم ها خیلی تاریخ ها ثبت میشه . نمیدونم واسه مردها چطوره اما من 17 فروردین رو هیچ وقت فراموش نخواهم کرد . به افتخار خودمون ترانه بالا رو دوباره بشنویم و بدونیم که قدر هم رو نمیدونیم . . . زمان خیلی سریع میگذره . . . ترانه رو گوش کنیم و بدونیم دنیا کوچیکه . . . گوش کنیم  و بدونیم که در همین کوچیکیش چیزهای بزرگی وجود داره که یک میلیارد سال نوری وقت میخواد تا کشفش کنی . کشفم کن .

 

/ 25 نظر / 9 بازدید
نمایش نظرات قبلی
عسل

چطور ؟نمی فهمم...

عسل

نه عزیزم همش خودمبودم.فقط خودم اینجا کامنت میذارم.نمی دونم چرا اینطور فکر کردی.

میترا

عالی بود..........ممنون ازت ! به امید تاریخ های به یادماندنی شادتر برای تو.

محمدرضا

با همه ی کوچیکی دنیا، ممکنم هست که هیچ وقت کشف نشه. از کاشفان که انتظاری نیست اما شاید یه ماما بتونه کاری کنه واسمون.

شایسته

[نیشخند]در ضمن اهنگ فوق العاده بود /تو اشتباه میکنی که دنبال اینی که ببینی پروست و این و اون چه تعریفی از عشق کردند گاهی کتاب چیز خوبی نیست جانم

سوفیا

میس جانم سلام خیلی خیلی خیلی ممنون بابت آهنگ خیلی نازت پستت هم مثل همیشه خیلی خوب بود. با این همه من درباره هیچ لحظه ای از گذشته زندگیم این حس رو ندارم خصوصا کودکی و نوجوانیم. غم انگیزه که هیچوقت حسرت گذشته و بازگشت بهش رو نمی خورم چون خیلی بد و اعصاب خراب کن بوده. دوران کودکیم به خاطر تنهایی ها و غصه های زیادش برام بیشتر مثل توهم می مونه. البته بازم خوش به حالت که روزهایی تو زندگیت بودن که دلت براشون تنگ میشه.

ترنم

به به چه اهنگی...ادم رو نخواسته عاشق میکنه...سعی کردم که در حین گوش دادن به اهنگه نوشته هاتو بخونم...خیلی به هم می اومدن...

طراوت

آهنگه رو خیلیییییییییییییییییییییییییییی دوست داشتم . خیلی .....

فریبا حاج دایی

میس جان من و آقای کمردردیان با پیامی که برامون گذاشته بودی و آهنگ این پستت آی حال کردیم، آی حال کردیم. بابالینکه نمیآد و تو میگی لنگش کن؟ آدرسش رو برام درست و حسابی میل کن دیگه. [قلب]قربانت سال خوبی را برایت آرزو می کنیم.

ایوب آقاخانی

سلام بییییییییییییییی نهایت خوشحالم که می نویسی.وخوشحالترم که احساساتت رو می نویسی.در کسوت معلم سابق تو صیه می کنم به این نوشته ها مسیر بدی.مجموعه یاددشتهای هدفمندیک هنرمند دغدغه مند.شاید اگر در دوران "دولت آبادی" اینترنت بود"نون نوشتن" محصول وبلاگ نویسیش می شد.(که نمی دونم خوندیش یا نه.)عکسهی خودتم خوب دستکاری می کنی!!!! موفق باشی.