صادق هدایت

 

میس شانزه لیزه به صادق خان نگاه کرد . گفت :" تصدقت گردم ، در این شهر هیچ جا به اندازه ی کنار من بودن به شما خوش نخواهد گذشت ، اجازه بدهید چند صباحی شما را از ملال در بیاورم و با هم فارغ از دنیای فانی به زندگی واقعی بپردازیم . . . من کاری با پول هایی که روی میز گذاشته اید برای کفن و دفنتان ندارم . . . اتاق زیر شیروانی من مجهز به همه چیز هست . . . " صادق خان که گوشش به میس بود و نگاهش به جسد خودش لبخند تلخی زد و گفت :" زکی ! حالا میایند بالا سرت و حلوا حلوایت میکنند . " میس شانزه لیزه در حالی که دستمال به دهن داشت و سرفه میکرد گفت :" تصدقت گردم ، خوشحالم که میخندید ، اما علت شادی چیست ؟" صادق خان جواب داد :" این که جمله ی ما بود ! " میس شانزه لیزه پرسید :" تشریف بیاورید . " صادق خان که پاهایش در هوا بود و دستش زیر چانه و مثل پاندل ساعت از این ور به آن و ر در نوسان بود گفت :" مادمازل شما تشریف ببرید من خیلی کار دارم ، باید بایستم ببینم سگ خورها کی میایند و چه کاررر..." میس شانزه لیزه از توی جیبش چترش را در آورد و مثل مری پاپینز رفت بالا . سر هردوشان به سقف چسبیده بود .میس گفت :" لطفا بر ما مگوزید. شما دار فانی را هم که وداع کرده اید باز دست بردار نیستید . " صادق خان پیش خود گفت :" نصیب نشه مرده شور ! " میس شانزه لیزه گفت :" شنیده بودم طنازید اما نه در این حد بی شعور ! " چشم های صادق خان گرد شد و برگشت و مستقیم به میس شانزه لیزه نگاه کرد :" شما این فحش ها را از کجا یاد گرفته اید ؟" میس شانزه لیزه دست هدایت را گرفت و گفت :" شما تشریف فرما بشوید اتاق زیر شیروانی ما هم اشربه هست و هم چای قلیان و نبات،  وقت تلف کنی هم نیست . دیگر بس کنید . . . ایران تا تاریخ ادامه پیدا کند و دفترش تمام شود به شما افتخار خواهد کرد پس با من بیایید . " سپس صادق خان را توسط نی پلاستیکی که در دهانش بود قورت داد و چترش را بست و پاهایش را روی زمین گذاشت و گفت:" اجی مجی لا ترجی" تبدیل به مورچه شد و از زیر در رفت بیرون .

 

 " صادق هدایت  " را در این جامطالعه کنند آنها که سرشان ،  باد دارد و هنوز وی را نمیشناسند و هنوز مجسمه ای از وی در میدان مهمی نصب نکرده اند . بخوانند و افتخار کنند . . . هنوز هستند کسانی که او را نمیشناسند .  میراث عزیز که خانه ی پدری صادق خان هدایت را تبدیل به پاویون پزشکی بیمارستان کرده اید و جنم موزه کردن آن خانه را ندارید شما علویه خانم را خوانده اید ؟ ببینم شما میدانید پست مدرن چیست و پدر داستان نویسی پست مدرن ما کیست ؟ شما وغ وغ ساهاب را خواهنده اید ؟ افسانه آفرینش را چطور ؟ببخشید شما صادق هدایت میشناسید ؟ اگر آدرسش را دارید به من هم بدهید . میگویند مرد شریفی بود و عزت نفس بالایی داشت . 19 فروردین سالروز جان کندن صادق هدایت یادآور مرگ باشکوه او همچون داستانهایش است . روحش خوش . متن بالا را در زیر بخوانید تا ببینید که هدایت برعکس نویسندگان این نسلی ما به خصوص چقدر آرتیست ، هنرمند و فروتن بوده ...چقدر از اینکه از خودش بگوید -برعکس نویسندگان امروز ما - بدش میامده . دستخط بالا در پایین آمده است که در این جا بخوانید . ..تا باسفاد بشید .

 

 

این جا اتاقی است که در آن اکثر آثار هدایت خلق شده . . . جایی که بعدها مهدکودک شد و نوزادان در آن پوشکشان را ایی میکردند .

کاشی کاری حاشیه ای  یکی از زیبا ترین کاشی کاری هایی است که در خانه های اعیان و اشراف آن دوره به کار میبردند .

معلوم نیست هدایت چند بار به این حوض نگاه کرده !

چه خزانی !

دراین  جامیتوانید مصائبی که خانه ی پدری هدایت کشیده را بخوانید ،  و یا در این جا با اجازه از نگارنده اش عکس هایش را در این جا میگذارم .

***

سپس نوشت : نمیدونم چرا سیستم پرشین تا این لحظه مختل بود که ریزش مخاطب رو برای همه داشته من برای شادی روح هدایت و شما سورپرایزی در این جا براتون دارم ، کسانی که در کودکی نت های ساده میزدند شاید این آهنگ را زده باشند اما نمیدونستند که اصلش به این زیباییه...اجرا : ایوان روبرف.

 

/ 15 نظر / 10 بازدید
نمایش نظرات قبلی
درنین

سلام خیلی‌ عالی‌ بهترین ها

رفیعی

از زمان مرد کلاه به سر منتظر این مطلب بودم . راستی من یه بار یاسمن را بردم اونجا دکتر . شب بود و فضای بدی بود و کلی حرص خوردم از میراث

عسل

[ماچ] عزیزمی تو.

قهوه و سیگار

خب خب خب....روحش شاد اول از همه. خانه ی پدریشو نگو که اعصابم خورد میشه!به گه کشیدنش عوضیا.مهد کودکش کردن,کتابخونش کردن.... ای خدا....

قهوه و سیگار

وقتی هنوز سیگار "اشنو ویژه" رو به عشق هدایت میکشم....

صابر

اول که توی یه جاهایی سیر میکرده که به راحتی نمیشه بهش رسید. دوم اینکه خوب شد مشخصاتش رو برای این 25ای های بی ادب گذاشتی. اینا عادت دارند گند بزنند به دوست داشتنی های این مردم. در آخرش این جمله رو از خودش اینجا مینویسم: *اگر راست است که هر کسی یک ستاره روی آسمان دارد، ستارهٔ من باید دور، تاریک و بی‌معنی باشد-شاید من اصلاً ستاره نداشته‌ام! در ضمن خودت هم انگار اینجایی الان. یه سلام تازه.

amireas

مرسی حال بردم

ناصر

سایت رسمی صادق هدایت برای همیشه بسته شد تا این وظیفه به اصرار دوستان بر دوش من گذاشته بشه تا حده اقل جایی برای شناختن هدایت در دنیای مجازی وجود داشته باشه از شما تقاضا دارم تا شاید هر چند اندک اما کمکم کنید با یک نوشته مقاله یا هر چیز دیگری بی نهایت ممنون

بابک هدایت

بسیار عالی وهنرمندانه بود الحق که حق مطلب را بیان کردی بهت حسودیم شد یاهو

هومن

سلام . جالب بود miss عزیز . به امید محشور شدنت با حضرت صادق خان