تولدت مبارک !

(جمیله شیخی) بزرگ ، یکی از هنرمندانیست که به نظر من تاثیر خودش را در همه ی کارهایی که بازی کرده ، درست و ماندگار،  به جا گذاشته ، ردی که جای پایش فقط به اندازه ی خودش و قواره ی ظرافت خودش است در لحظه حک کرده . اولین بار ، اولین تصویری که از جمیله ی شیخی نازنین دیدم و به خاطر سپردم باز هم در دوران طفولیت بود و من عاشق جعبه ی جادویی ، خوب خاطرم هست جمیله شیخی در سریال پاییز صحرا نقش یک مادر شوهر ظالم را ایفا میکرد و من همیشه ازش میترسیدم . شهلامیربختیار را هم خوب خاطرم مانده و جایی که جمشید مشایخی کلافه روی پله هایی مینشیند . . . همه چیز سریال برایم جذاب بود . مثلا جمیله شیخی لباس های عجیب و زیبایی به تن میکرد و سرش را با پوششی مثل حوله که زینت به آن وصل بود میپوشاند و این در حالی بود که در باقی سریال ها خانم ها جور دیگری نشان داده میشدند . جمیله شیخی را در تله تئاتر فیزکدان ها دیدم ، در تله تئاترهای زیادتری ...در مسافران بیضایی دوستش داشتم و در لیلای مهرجویی باز هم یاد پاییز صحرا افتادم . در کاغذ بی خط تقوایی نقشی متفات ایفا کرد و شاهکارهای دیگری را با بدن - بیان و صدایش - حسش- آمیختگی با نقش به یادگار گذاشت که از یاد نمیرود . تولدش به روایتی امشب و به روایت دیگری فردا شب است . من از طرف خودم و ساکنان جزیره ی خوش آب و هوا تولد خانم شیخی را تبریک گفته و دستش را میبوسیم . چون هنرمندان نمیمیرند . روی سنگ قبرش آب و گلاب میپاشیم و به یاد مسافران ، خوب میدانیم که هست .

متاسفانه امسال اخبار بد پی در پی طوری هجوم آوردند که دهان هاج و واج بسته نشده ی ما را همین طور باز نگاه داشتند . مثلا شنیدیم که خانم مهین شهابی عزیز- که اسمش من را پرتاب میکند به سریال آینه که زمانی برای خودش سریال مثلا خوبی بود ...مهین شهابی من را پرت میکند به فیلم  شاهکار( بی تا) ی هژیر داریوش . . .- بله و شنیدیم که در کماست  از قضا مهین شهابی و جمیله ی شیخی در فیلم  سینمایی پاییزان هر دو حضور داشتند . دوست ندارم  سوگ نامه بنویسم . هیچ وقت بلد نبودم درست مثل بچه ی آدم دعا بخوانم .

هیچ وقت آدم حسابی نبودم اما خوب میدانم که  خدایا طاقت بدرقه ی هنرمند دیگری به بهشت زهرا قطعه ی هنرمندان ...از خانه ی سینما --- از تالار وحدت را نداریم . خسته شدیم از بس همه ی گل ها،  اصیل ها پرپر شدند . . . شاید فرشته ی مرگ عطسه کرده و نفس هایش در هوا جذب ریه و خون هنرمندان میشود ! یا شاید هم مرگ این قدر اهمیت نداشته و قبلا هم همه همین طور میمردند . اما واقعا دوست دارم خانم شهابی خوب شود برگردد سر کارش مثل حمیده ی خیرآبادی که یک هو چانه انداخت مارا غافل گیر نکند . تنها چیزی که در دنیا برای همه به طور مساوی تقسیم شده مرگ است . . . گمان میکنم شانس بد جوری در دنیا بیخ ریش بعضی ها هست و از دست ما مثل صابون سر خورده رفته ... راهی که این هنرمندان طی کردند راهی نیست که باران کوثری فرزند رخشان بنی اعتماد طی کرد . . . راهی نبود که گلشیفته فراهانی طی کرد . . . راهی نبود که لیلا حاتمی طی کرد . . . راهی نبود که مهراوه شریفی نیا طی کرد . . . استعدادهای بزرگتر ی هم وجود دارند که چون فرصت ها ازشان گرفته میشود یا بهشان داده نمیشود در نطفه خفه شده اند و جایی گوشه کناری برای خود میپلاسند . . . من انتقادی به بازی مثلا باران یا لیلا ندارم اما راهی که او طی کرد راهی است که مثلا شبنم طلوعی بعد از ده سال بهش رسید . . . خودشیفتگی و من برترم را از نگاه همه شان میشود خواند . باران کوثری را دوست دارم اما از اینکه جلوی دوربین مثل یک دختربچه ی خام با پز فراوان گفت من الان سیمرغ و سمند دارم و با پاترول اومدم و توی جردن ماشین سواری میکنم خوشم نیامد . آرتیست بودن همین جاست که خودش را نشان میدهد که هست یا نه . مثلا لیلا خانم سر مصاحبه ی کیف انگلیسی در مجله ای اسمش یادم نیست مدام میگوید علی بگو من شب نمیخوابیدم علی بگو چقدر سر صحنه داد زدم علی بگو از زیر پتو نگات کردم وقتی تو از سر فیلمبرداری میومدی ...ما میریم صبحونه در کافه ی فلان و من برای درمان اعصابم با مادرم میرم به لندن و همه میگن خیلی شبیه نیکول کیدمن هستم . . . یا گلشیفته در یک سری مصاحبه ها اصلا تواضعی ندارد گویا مردم خاک بر سرند و وااسفاها گویان باید حسرت این ها را بخورند . شاید برای همین هم هست که مثلا خیلی هاشان فراموش میشوند مثل نیکی کریمی که هنرش زیر چشمان رنگینش بود و پوست صورتش و حالا انگار خیلی بلاتکلیف شده . . . تا از سینما دور میشوند بدو بدو تئاتر بازی میکنند مثلا تله تئاتر خرده جنایت های زناشویی به کارگردانی آییش !!! زمان پخشش اس.ام.اس پشت اس. ام . اس میامد که چه کار احمقانه ای و سر آخر من و آقای (ش) تلفنی با هم داشتیم تله تئاتر را میدیدم و به مکث های این دو از خنده میترکیدیم ! چرا ؟ بعد هم میروند و فیلم میسازند . اما آیا امثال جمیله شیخی ها این جفتک چهارگوش بازی ها را در آوردند ... با وجود نداشتن زیبایی صورت هم میشود ماندگار ماند آقایان تهیه کننده !

برای حسن ختام این را گوش کنید و یادتان بماند که عشق چیز خوشگل ملوسی است .

/ 35 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
نستعلیق پسمیستی

رو بی وفایی من نبودنم را نگذارید ابدا...اگر من و سگ یک چیزمون شبیه باشه گاهی میگن بینیم گاهی هم من میگم وفاداریمه....جداااااا... هیچ وقت هیچ چیز را فراموش نمیتونم بکنم فقط بسته به شرایط کم و زیاد میکنم که به خاطر اون شرایط اگر کم هست همین جا از شما معذرت میخوام..... آره این احوال پرسی هم کار جدا بیخودیه مثلا چی بگی...بعد بگی طرف چیکا میکنه؟هیچی....پس اگر بدتون میاد کاملا حق دارید... خنثی بودن بدتر از بد بودنه چون تو هواااااااایی و همش دنبال میگردی یا شاد بشی که نمیشه یا ناراحت....بعد..... راستی مدتهاست شما هم بهم سر نزدید هاااااااااا....جدا در دنیای مجازی از شما 1 نفر این انتطار را ندارم چون فک میکنم خیلی درگیری ها دارید یا خیلی دوستان بلاگی که دیگه وقت سر زدن به همه نمیرسه... میس عزیزم...برقرار باشید...بوی خوبی میدید...زیاد بد نیست گویا احوالاتتون و از این جهت خوشحالم.... بدرووود....

علیرضا

شما آدم دوست‌داشتنی هستید ولی متاسفانه نگاه‌تان سطحی است و آمیخته به بدبینی‌های شبه‌روشنفکری.مثلاً همین نگاه تحقیرآمیز به مردم از کجا می‌آید؟مردمی که لیلا حاتمی را دوست دارند لزوماً اخراجی‌ها را هم دوست دارند؟بر چه اساسی؟اتفاقاً با تقریب خوبی می‌شود گفت که مردمی که سریال پاییز صحرا یا پدرسالار را دوست داشته‌اند امروز به اخراجی‌ها می‌خندند(نه این‌که لزوماً آن را تایید کنند) و سریال‌های فارسی وان را تماشا می‌کنند.همه‌ی ما هم یک سکوی پرتاب داشته‌ایم.شما و من‌ی هم که امروز پشت کامپیوتر‌های‌مان نشسته‌ایم و از این دنیای مجازی بهره می‌گیریم نسبت به خیلی‌های دیگر امتیازاتی داریم از جمله نسبت به پدران و مادران‌مان.شما را که مثل دامبو از آسمان نفرستاده‌اند،فرستاده‌اند؟

علیرضا

مصاحبه‌ی مورد اشاره‌ی شما را هم خوانده‌ام.فکر می‌کنم مصاحبه‌کننده‌ش مجید اسلامی است.مصاحبه‌ای است سرخوشانه و طنز‌آمیز تا جایی که یادم می‌آید.حتی جایی علی مصفا صحبت از سینک‌شویی می‌کند.اتفاقاً بهتر است خودتان مصاحبه را یک بار دیگر بخوانید بدون پیش‌فرض های ذهنی شاید نظرتان عوض شد.

علی

نه از جمیله شخی خوشم می اومد منظورم این بود که خیلی خوب بازی می کرد

شراره

وقتی سینما تبدیل می شه به جولانگاه بی هنران چشم رنگی و دماغ عملی انتظار طرفداریهای آنچنانی از این عروسکهای تو خالی خیلی دور از ذهن نیست....یاد تمام هنرمندایی که هنر تو خونشون بود و وقار راه و رسمشون، به خیر....

آرمان

دیوونه کیه؟ عاقل کیه؟ جونور کامل کیه؟ یاد این شعر حسین پناهی افتادم. قضاوت کار سختیه. هرکسی ضعف‌هایی داره. گلشیفته جوان رو نمیشه با باتجربه‌ای مثل جمیله شیخی مقایسه کرد و ازش توقع رفتارهای مشابه داشت. خودتون خوب می‌دونین جمیله شیخی در زمان جوانی سر نمایش ملاقات با بانوی سالخوره چه رفتار غیرحرفه‌ای‌ای انجام میده اونم با بزرگی مثل استاد سمندریان. مسئله اینه که لیلا و گلی و باران گرچه سکوی پرتاب داشتن اما استعداد هم دارن. غرور و این‌ها بالاخره بخشی از جوونیه. مسئله فکر کنم این میون افرادی هستند که با دادن باج‌های خاص- که همه میدونیم یعنی چی- بدون هیچ استعدادی میان جلو دوربین و سینما رو قبضه کردن و همگی هم بی‌استعداد هستند. متاسفانه چند وقتیه که اینطور افراد دور و بر تئاتر هم آفتابی میشن و میخوان خودشونو بازیگر جا بزنن و اعتباری کسب کنند.

آرمان

میس جان! نمی‌دونم بهم طعنه زدی یا جدی گفتی که من اون زمان بودم. چون من متولد دهه شصت هستم و مسلما اون زمان نبودم. البته شاید لحن کامنت قبلی‌ام که شبیه پدر بزرگا بود باعث شده چنین فکری بکنی[نیشخند] اتفاقی که سر اون تئاتر افتاده رو من به نقل از خانم آذر فخر خوندم در این آدرس. اگه نخوندی بخون که جالب توجه است. http://www.yekpanjare.com/2008/01/1282.php

سميرا

ميس عزيزم تمام نظرات خوندم.اين طبيعيه كه هر نظري مخالف و موافق داره و اصلا همين بحثارو جذاب مي كنه پس لطفا نگو اينجا جزيره يه منه و من هر كاري بخوام ميكنم...همه ما چه موافق چه مخالف به جزيره ي خوشگلت سر ميزنيم...چون دوستت دارم ميگماااا[لبخند]

سوفیا

میس جانم سلام من نوشته بودم که مجله فیلم بود ولی شماره و سالش را الان در دسترسم نیست که بگم.

نبات

سریال آینه رو از شبکه آی فیلم نشون میده هر شب ساعت 9 اینا و فردا تکرارش ساعت حدود 2. اینا.