رضا قیصریه و میس شانزه لیزه

دوستان ، شنوندگان ، بینندگان و حضار گرامی جزیره در کهکشان ، همان طور که در پست (پروفسور بوبوس) - در این جا - به شما عزیزان فرهیخته  قول داده بودم که به شخصه در مورد متن نمایشنامه ی (پرفسور بوبوس ) و ترجمه ی آقای قیصریه تحقیق و تفحص خواهم کرد به عهد خود وفا کرده و همینک دست پر این جا هستم تا در مورد این متن -نمایشنامه - توضیحات بیشتری دهم .

تماسی که امروز بین میس شانزه لیزه و آقای رضا قیصریه برقرار شد ، روشن ساخت که متن این نمایش حدود سی سال پیش توسط ایشان ترجمه شده و در تالار وحدت توسط مرحوم آقالو و ... نمایشنامه خوانی هم شده است  ، زیرا اوایل انقلاب بوده و همزمان هم،  کار (اژدها ) اجرا میشده و به زعم دوستان، متن این کار به آن کار نزدیکی داشته ...منتهای مراتب این کار که به صورت دست نوشته ای بوده به ناگاه گم میشود که خوشبختانه آقای آتیلا کپی این کار را نگاه داشته بودند ! آقای قیصریه فرمودند نام اصلی این نمایشنامه ( آقا معلم بوبوس بوده ) و میرهولد که در روسیه کار طنز انجام میداده نیز این کار را اجرا کرده است . آقامعلم بوبوس،  یکی از پنج نمایشنامه ای است که از طنز پردازان روس در مجموعه ای جا گرفته است  و شاید به زودی هم روانه ی بازار شود .ضمن اینکه  در جواب این پرسش بنده که چرا الکسی فایکو در اینترنت وجود خارجی ندارد ؟ ایشان فرمودند یحتمل برای اینکه باید دیکته ی درستش را تایپ میکردیم که نام اصلی اش هم روسی است .

Faiko, Alexei  را در  میتوانید جدا از کلیک روی این اسم در بلاگ من  با همین دیکته در گوگل هم پیدا کنید و ببینید این شخص روسی وجود خارجی دارد و نامنمایشنامه اش هم در واقع Teacher Bubus  یا هم......

 Bubus the Teacher میباشد امیدوارم به دیوار بتنی ف.ی.لتر  نخورید .آمارش به دستتان خواهد آمد . در هر حال امیدوارم این آگاهی ها به درد همه ی کسانی که نسبت به متن دچار شک بودند خورده باشد . . . بنده آقای قیصریه را از ترجمه ی داستان کوتاه های (کافه ی زیر دریا ) شناختم و برای کسانی که این کتاب را نخوانده اند آرزومندم اگر در نمایشگاهی ، کتاب فروشی انقلابی این کتاب جیبی را پیدا کردند ،خودشان را از خواندن داستان های شگفت انگیز، طنز ، سورئال و پسامدرن این کتاب محروم نفرمایند . در این جا گفت و گویی با آقای قیصریه شده در رابطه با همین موضوع که خواندنی است .

برای زنگ تفریح هم (این ) حالتان را جا خواهد آورد .

/ 17 نظر / 5 بازدید
نمایش نظرات قبلی
فرزاد

خانم جوان. ای کاش قبل از وعده سرویس کردن دهان ملت همین کار را می کردید. امیدوارم گذر زمان کمی از عجول بودن و قضاوتهای زودهنگامتان کم کند. که می کند حتما. و نکته دیگر. نیمی از حرف های من در کامنت قبلی حذف شده بود. شکی نیست که عمدی نبوده . از اطلاع رسانیتان ممنون.

amireas

مرسی شبهات برطرف شد

Melikbaba

خب پس به خير گذشت . ديديد گفتم عجله نكنيد ، همه چيز حل خواهد شد . عجله نكردن در قضاوت اولين نشانه بزرگ شدن است . شاد زي

مکث

گرد و خاک کردی میس جان من! خوشم می یاد از این پیگیری ها...هرچند که خودم اصلا ... نش را ندارم... خوب دیگه.میس شانزلیزه اینه... اما چقدر بد که من یک خط در میون توی پست های کهکشان باید کیفور بشم...آخه من اینجور مطالب تئاتری رو دوست ندارم..فقط چون درگیری و این حرفها بود خوشم اومد...پایدار باش لطفا و فعلا .

بی تا

مرسی که روشن شد میس جان

آرمان

آقای قیصریه کار رو دیده بودن؟ نپرسیدید که کار اجرا شده با توجه به نمایشنامه اصلی تغییر کرده است یا نه؟

شراره

عکس استاد منو برد به روزای خوب دانشگاه و مخصوصا" کلاسهام با استاد که همیشه جون به لبم میرسید وقتی بهم می گفت ترجمه ام رو بخونم....ممنون از پیگیریت

درخت ابدی

سلام، میس جان. حال تو هم دست کمی از فرم سونات نداره ها؛ شاید هم فوگ[نیشخند] چند تا از داستان های این کتاب رو خوندم. خیلی خوبه. چاپ رقعی هم شده.

ج.ر

سلام. مرسی از اطلاعاتی که دادی. چون من هم دوست داشتم این نمایشنامه نویس را بشناسم. البته به نظرم پسیانی کار را حسابی تغییر داده و به شرایط ما نزدیک کرده.خوب می شد اگه کار اصلی رو هم پیدا می کردی. تو می تونی .