شبح آزادی

**

میس شانزه لیزه که دوباره شروع کرده بود قرص های زاناکسش را میخورد...با حالتی  رخوتناک و توام با آن هولناک (چرا که قرص ها نتوانسته بودند دخل سیستم خوابش را بیاورند)

دفترچه یادداشتش را از روی تخت انداخت پایین و رفت و فیلم (شبح آزادی -لوئیس بونوئل) را از قفسه در آورد و گذاشت توی لپ تاپ.(دوباره یادآوری میکنم که من منتقد و تحلیلگر سینما نیستم  فقط نظریاتم در مورد تئاتر است که جنبه ی حقیقی دارد)

میس شانزه لیزه از دیدن آن همه داستان در هم رفته نا خودآگاه یاد فیلم (افسانه ی آه) افتاد و از دیدن شترمرغ در  اتاق خواب خانه -ابتدای فیلم- و همین طور در انتهای آن    ابروی راستش  همین طور بالا ماند و لبش را گزید.شاید همین چند روز پیش بود که پیش خود فکر میکرد ...بنی آدم چه عمر کوتاهی دارد و هیچ وقت هم به هیچ گونه آذ.ا.دی نخواهد رسید...چونانکه پرنده ها هم....از یک ارتفاعی به بعد نمیتوانند بپرند...چون خوراک دیگری میشوند و همین طور عقاب.شتر مرغ پرنده است...اما نمیتواند پرواز کند دانستن همین  جمله  کفایت میکرد برای لذت دیدن این فیلم.به کار گیری و استفاده ی خردمندانه از سورئالیسم در  این فیلم اشک میس شانزه لیزه را درآورد...به خصوص جایی که  پدر و مادری به دنبال دختر گم شده شان میگردند....(میس شانزه لیزه ناگهان حس همذات پنداری اش گل کرد و یاد کتاب جاودانگی  میلان کوندرا افتاد....جایی که دختر برای خ.ودک.شی وسط جاده مینشیند تا ماشین زیرش بگیرد اما هیچ کس او را نمیبیند...حتی جایی توی مطب...کسی میاید و روی او مینشیند !)...عادی بودن (آن) کارها برای کشیش ها و تازیانه ای که بر ماتحت مرد فیلم در هتل فرو میآمد  هم همه معانی خود را داشت  که میس شانزه لیزه همینک به دلیل مصرف زاناکس و ترکیبش با لورازپام از سرایش در باب بونوئل و شبح آ.زادی آش عاجز است.

 

وقتی به ساعت نگاه کرد دید نزدیک پنج صبح است...کافه ی همان نزدیکی محل مثل کله پاچه ای  های توی تهران  بیست و چهار ساعته باز بود.برای همین....کلاه قرمزش را سرش گذاشت.. و با همان رب دوشامبر مخمل سورمه ای رنگش که حواشی آستینش پر از پو لک های قرمز بود راهی کافه شد.لنگ لنگان راه میرفت و با دستش دیوار را گرفته بود مبادا که زمین بخورد .انگار که زانوانش تاب و تحمل نگه داری بدن را نداشتند....هنوز مانده بود تا سپیده بزند.از طلوع بیزار بود. برای همین همیشه یک عینک آفتابی در جیبش داشت. کفش هایش از همان صندل های بلندی بود که وقتی میپوشیش انگار روی نردبان ایستادی...اما در آن لحظه چاره ی دیگری نداشت.شهاب باران آسمان را دید. نزدیک کافه شد.چراغ روشنش سو سو میزد.نشست روی صندلی بیرون کافه.موسیوی پیر همیشه بیدار بیرون آمد و فندکش را گرفت دم دهان او...میس شانزه لیزه سیگارش را در آورد و زهر خنده ای تحویل پیرمرد داد و مشعلش را روشن کرد و گفت.:" بارش" (برعکسش کنید) و در ذهنش شروع کرد به حرف زدن.

 

 :" هیچ وقت باورم نمیشه....اون به من گفت دزد" باید هلمز رو پیدا کنم.

/ 16 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سوفيا

سلام ميس جانم به روزم .البته الان 4 صبحه و هيچ كافه اي نيست تا من برم جلوي درش و سيگارم رو روشن كنم. حتي سيگاري هم نيست. چرا البته يه بسته بهمن هست ولي حال بهمن كشيدن نيست و... تازه خيلي وقته كه سيگار كشيدن لذت بخش نيست .

شایسته

ببین یعنی من اگه یه عکاس بودم از همهی ادا اصفارهای تو عکس مینداختم

نستعلیق پسمیستی

حال همه ی ما خوب است ،اما تو باور مکن! (سید علی صالحی) با آرزوی شنگولیت و بهروزیت و....برای میس عزیز! بدرود...!

علی

پاراگراف اول غلط دستوری داره!! می نوشتی میس شانزه لیزه دوباره شروع کرده بود قرص های زاناکسش را خوردن.... اگه قصدت از اون حالت نوشتن این بود که میس شانزه لیزه برای خواننده حالتی معرفه ، تداعی بشه... ( چون تویه پست های قبلیت ازش نوشتی) اینطوزی نباید می نوشتی. نظر دیگه ای ندارم چون هیچکدوم از فیلم ها رو ندیدم و نمی توننم موقع خوندن این پستت حال و هوای اون فیلم ها رو لینک بدم به خودم . به هر حال این نوشته من رو یاد کافه پیانو انداخت که نویسندش سعی کرد بود یک سری از حال و هوا از طریق بیرون کشیدن خاطره یک فیلم از آرشیو ذهن خواننده ، القا کنه . من این سبک رو نمی پسندم. آخرین خط نوشته ات هم که اصلا نتونستم ربط بدم به کل داستان...

نستعلیق پسمیستی

میبینم بحث کافه پیانو شده !ما امروز به دست بگیرین بخونیم! اجساس کردم جذاب نیست! اه!چرا کتابی نی که نم دوشت داشته باشم! میس عزیز شما تو ایم سن چی میخوندید! بدرود...!

نارنگی

سلام میس عزیزم دو بار پشت سر هم که این صفحه رو باز کردم دیدم که پاسخ کامنت پایین رو تازه گذاشتی . پس باید همین دورو برا باشی . از این پست و پاسخای جدیدت معلومه که بازم تو حالت بدی هستی . از اون حالتایی که منو خیلی ناراحت میکنه و افسوس که هیچکاری نمی تونم بکنم . خیلی خسته و آشفتم . به امید روزای خیلی بهتر فقط برای تو .

نستعلیق پسمیستی

مرسی که گفتید! الان قصد کردم جهان هولو گرافیک را بخونم که سخت بود و از هدف خوشم نیومد[ناراحت] به نظر من که نیکلا کوچولو خیلی قشنگن!مناسب سن من!!!!!!!!!! یک زمان هم اقتباسی ازش مینوشتم در 11 سالگی! میگم بخندید:اقتباس حرفه ای بجای نام بچه های کتاب فقط نام دوستامو گذاشتم!چی بودم خنگ! میس عزیز!حالتون دگرگونه شاید خسته! اولا خسته نباشید! این حالهای بد چرا دامان خیلی ها را گرفته! یعنی تقاص فکرکردنه! دوست دارم حالتون خوب بشه! شانزه لیزه ای و شاد باشید! بدرود...!

نستعلیق پسمیستی

خدارااگه برای یک چیز بخام خیلی شکر کنم: حس نوشتن!برای هرکسی!خودت دیگران! من به یک چیز خیلی خیلی خیلی اعتفاد دارم در بدترین شرایطم: حال من بد،ولی باید خوب بشه!مدیری که کارکنانش حالشون بده مسئوله!اگر بد باقی بمونن کار خودش میره زیر سوال! و به این دید طلبکاری از آسمون بالا سرم میشینم و نگاش میکنم! اگه زیادی بود حرفام یا بچه بازی به بزرگیتون ببخشید! دیدم اینورایید!حیفم اومد نگم! فعلا!

مینا

سلام. خوب باشید .به روزم.