جن گیر .... + ..... محاکمه در خیابان

 

جن گیر ، نام نمایشی است که این روزها در تالار قشقایی اجرا میشود . مضمون این نمایش به سادگی باورهای همیشگی عامیانه ای است که همیشه در گیرش بودیم ، از همان وقت ها که دوست داشتیم روی کاغذ الف - با بنویسیم و استکان رویش بگذاریم و روح ظاهر کنیم ، تا زمانی که بزرگ شدیم و فکر کردیم که با جن میشود سرنوشت عوض کرد و بخت را باز کرده رو به خوشبختی کرد و سر مردم را زیر آب !!

با توجه به اینکه ضمن دیدن کار احوالم دگرگون شد و  بیرون رفتم ،از شیرین کاری های اجرا دور ماندم و صندلی ام را نیز اشغال کرده بودند و کار را ایستاده دیدم ،‌اما کار به دلم چسبید ولی ....ولی یک ولی بزرگ برایم باقی ماند . ..

در گوشه کنار کار خلاقیت های ریز و درشتی ریخته بود که قاطی میزانسن های بد، کار را از محیط نمایشی بودن در میاورد و به لودگی میکشاند که این خوشحالم نکرد ... با وجود اینکه نویسنده تلاش کرده بود به (جن) برسد و دستی به سر و گوش موضوع بکشد اما طنز نمایش در اواخر کار شبیه ته مانده های طنز  مهران مدیری شده بود گرچه که جذابیت های نمایش ،‌خلاقیت و ایده پردازی خوب بود . زن و شوهر خیاطی که ناگهان در زندگی حقیرانه شان با جن هایی رو به رو میشوند که مجبور به کلانجار رفتن با آنها شده و مثلا زندگی شان در حال تغییر است ... در اواسط کار شوخی و مثلا طنز، شبیه بچه بازی هایی میشد که بچه ها با چادر مامانشان توی انباری با هم بازی میکنند و همدیگر را میترسانند ... هر از گاهی از دیدن بازیگرها روی صحنه خجالت کشیدم و البته خیلی جا ها هم خنده ام گرفت دروغ چرا ! چشمک ولی خب انتظار دیدن چیزی ورای خاله بازی رو داشتم هر چند سوژه به اندازه ی کافی جذاب بود که از این همه اشکال بگذرم .

ژآله صامتی - با توجه به اینکه به نظرم بیشتر نقشهایش کلیشه بوده - اما به عقیده ی من بازی خوبی ارائه داده . سیامک صفری هم مثل همیشه خلاقیت های خاص خودش را به صورت آن لاین ، غیر قابل پیش بینی و هر بار یه جور ، میشد دید و باقی بازیگرها هم بازی خوبی داشتند . میزانسن بسیار بد بود . دکور صحنه میشد بهتر باشه . روی هم رفته کاری بود که در اوج عجله بسته شده بود .

 

محاکمه در خیابان ....

به نام خدا ... به جون مامانمینا نمیخوام قد قدو غد غد  کنم ،‌ سر همه رو درد بیارم ،‌اما محاکمه به زعم من فیلمی بود که میشد زورهای آخر کیمیایی را  که در این آخر سنی میزند دید ،‌ تیتراژ اول فیلم را دوست داشتم ... پلان آخر فیلم و فیلمبرداری درخشانش را هم دوست داشتم . همین . نه دیالوگ ها دیالوگ بود ... نه روابط آدم ها شکل گرفته بود و نه ساختار مدور و چرخشی توانسته بود به معنای واقی در قالب در بیاید ... فیلمی سیاه و سفید ...از همین جا میشد شعار زدگی و تکرار را درش دید ... ناموس و چاقو کشی- عشق لوطیگری و لات و لوت بازی های کیمیایی تبدیل به یک مشت کلمه شده بود که از دهان آدم ها بیرون می آمد .

فیلم : عروسی است . دوست داماد به داماد میگوید دست نگه دار زنت قبلا با کسی بوده یک بار هم بچه انداخته آدرس و تلفن دکترش هم هست . داماد جشن را رها کرده دنبال علامت سئوالها میرود . در همین حین فیلمهای قبلی کیمیایی تکرار میشود . پرده سینما . قتل . کلاه . سیبیل . حرف های قلمبه . بی ربط ... اصطلاحات غیر رایج ...آخر فیلم هم داماد جواب به دست بر میگردد پیش عروس ... (اما این وسط یادش میرود سری هم به دکتر زنان که بچه را انداخته بزند ) پولاد خوب بود . حامد بهداد را دوست ندارم صدایش خنده ام را در میاورد و ژستش حالم را به هم میزند . نگار فروزنده از اول تا آخر بی خودی بود . محمد رضا فروتن که هم خودش هم نقشش آخر ضعیف بود . نیکی کریمی هم ناخن هایش را خوب درست کرده بود . خلاصه فیلمی بود که اگر خواستید بروید ببینیدش بهتر است با خود تخمه و آدامس و پفک هم توی سالن ببرید .

* از همه دوستانی که طی حرکت انسانی خودشان با من تماس گرفتند ممنون . هنوز خوب نیستم و برای همین هم کم مانور دادم . میبخشید . ان شالاه تا یکی دو هفته ی دیگر جواب آزمایش و ام آر آی به دست و ... در خدمتم و خدا فقط میداند که نگرانی هایم کمتر میشود یا نه اما خدارا صد هزااار مرتبه شکر دخانیات را دوباره راه انداخیتم . و دعا کنید خوب باشم تا ازسفر مهمی که دارم عقب نمانم ... اگر سفر بروم و حالم خوب باشد قول میدهم همه تان را باخودم همراه کنم .

میس شانزه لیزه

 

 

/ 26 نظر / 11 بازدید
نمایش نظرات قبلی
محمدرضا قاسمی

سلام میس جان احوالاتت چگونه است. مدتی بود که من نبودم اما آخرین بار که به جزیره سر زده بودم گویا از مدار خارج شده بود. خوشحالم که اکنون جزیره بر مدار خود می چرخد. متاسفانه فیلم کیمیایی رو ندیدم اما امیدوارم مثل رییس ناامید از سینما خارج نشم

رضا دوستدار

نه اینکه باغبون نیست.در گلخونه بسته است. این سطر هایده را خیلی دوست دارم.[متفکر]

جینا

سلام حالت بهتره عزیزم ؟ من این چند وقت خیی گرفتار بودم و نتونستم اونجور که دلم یم خواد احوال پرسی کنم ...شرمنده راجع به کیمیای که فکر کنم یه بار گفتم که از نظر من این آقا در اثر ضربه مغزیه ای چیزی تو دهه 40 گیر کرده و انگار با زمان حال و مناسباتش هیچ سنخیتی نداره ! ولی نمی دونم با وجود این چه مرضی دارم که می رم و فیلماشو می بینم ! اینم باید ببینم !

گودرز

سلام میس جان نمی دونم دلیل این همه بی احترامی به کیمیایی چیه ؟ (‌البته منظورم به کامنت گذاران محترمه ) به قول کیمیایی دوست دارم اینجوری باشم لطفا کاری با من نداشته باشید . والله میس جان به خدا همین آدمایی که مسخره اش میکنن و باد تو غبغب میندازن که این بابا پرت و هیچی حالیش نیست سر همون فیلم رییس در کرکره ای سینما حافظ رو از جا کندند . یه هنرمند بیوفته گوشه خونه پای نگاری بهتره یا اینکه اقلا یه کاری انجام بده که چهار نفر هم برن ببینند تا بقول صالح علا باهاش زلف گره بزنند .آلن رنه تو هشتاد و پنج سالگی هنوز داره فیلم میسازه با همون معیارها و دیدگاههایی که داشته و داره ،‌درسته شاید هیچ کدوم از فیلمهاش مثل هیروشیما عشق من نباشه ولی مهم بودن و حضور داشتن یه فیلمساز بزرگه . میس جان هر کسی بخواد کاری بکنه باید زور بزنه ، دیگه وای به حال یه آدمی بااین سن وسال کیمیایی . راستی بازم بگم من شیفته و عاشق کیمیایی نیستم ولی به عنوان یه هنرمند بهش احترام میذارم . همیشه خوب باشی . زنده باد میس شانزه لیزه کم پیدا .

طراوت

برای ندیدن محاکمه مصمم تر شدم ! [خنده]

رستا

بزرگترین ضربه به جن گیر همونطور که گفتی سرعت در جمع کردنش بود البته دوستمون میگه شما زود کارو دیدین حالا بیاین . کلی فرق کرده و بهتر شده . اما جدا حال اون همه فشار و زور آوردن بغل دستی هارو ندارم .

غ.ح.ایرجی

«حسني و ديوها» به تالار «هنر» رفتند دعوتین به تماشای نمایش ما. آپم. جن گیر رودیدم.تقریبا با نظرت موافقم.متن ضعیف بود و کارگردانی ضعیف تر....کار بدون بازیگر و جلف بازی .....هیچی نداشت و باز هم بازیگرا تونستن یک آدم رو نجات بدن. محاکمه رو ندیدم.........حتما خواهم دید

سمیه

hi honey! your announcement was interesting. I was very pleased with that . it was well designed and is very informative. I hope that you will be succeful.

جینا

میس جان با "کوچه علی چپ" به روزم و جدا دوست دارم نظرتو بدونم [لبخند]

TiLe

yeki az doostan miGuf narimani nevisandeie khubi nis vaghean dorose bishtar kargardane ta nevisande zafe namaieshnameam vase hamine va bahat darmorede iradaiii ke gerefti movafegham vali khub az kar lezatam burdam o khandidam siamake safariam ke harFiiii Toosh nis:X:X:X muhakemaru nadidam ama naomidam az inke chize khubi bashe rastesh huselam az kimiaiiii dige sar rafte bemanad ke age nevisande bud huselam kamtar sar miraft omidvaram haleT beHTar shude bashe[چشمک]